Temos Žymėti visasAtžymėti visus

JAV sostinėje pagerbtas komunizmo aukų atminimas

Sukurta 2017.11.10 / Atnaujinta 2017.11.13 16:00
   JAV sostinėje pagerbtas komunizmo aukų atminimas
   JAV sostinėje pagerbtas komunizmo aukų atminimas
   JAV sostinėje pagerbtas komunizmo aukų atminimas
   JAV sostinėje pagerbtas komunizmo aukų atminimas

   Lapkričio 7 - 9 dienomis Komunizmo aukų memorialinis fondas Vašingtone kartu su Stanfordo universitetu organizavo tarptautinę konferenciją ir kitus atminimo renginius, skirtus pagerbti komunizmo aukas ir įvertinti prieš 100 metų įvykusį antidemokratišką Spalio perversmą Rusijoje, atnešusį marksistinę ideologiją ir totalitarinį valdymą, įtakojusius milijonus gyvybių kainavusius komunistinių režimų nusikaltimus regione ir visame pasaulyje.

   Tarp konferencijos  pagrindinių pranešėjų -  Lietuvos Respublikos Atkuriamojo Seimo pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis ir Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris. Lietuvos ambasadorius Rolandas Kriščiūnas kartu su kitų šalių ambasadoriais buvo išrinktas į renginio garbės komitetą.

   Profesorius V. Landsbergis savo pranešime pabrėžė, kad bolševikų revoliucija Rusijoje yra viena tragiškiausių dienų   Europos ir viso pasaulio istorijoje. V. Landsbergis akcentavo, kad net ir praėjus tiek laiko turime susitelkti ir suvokti, kas įvyko praėjusio amžiaus pradžioje, ir dėti visas pastangas, kad istorinės pamokos būtų tinkamai suprastos.

   Pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas pažymėjo, kad prieš šimtą metų įvykęs bolševikų perversmas Rusijoje tapo blogu pavyzdžiu visiems kitiems praėjusio amžiaus fašistiniams ir komunistiniams režimams ir diktatūroms, kurios vykdė didžiausius nusikaltimus žmonijai.

   Vytautas Landsbergis akcentavo totalitarinių režimų nežmogiškumą ir išreiškė apgailestavimą, kad Šaltojo karo pabaigoje Vakarų valstybės neužtikrino, kad komunistinių režimų nusikaltimai būtų tinkamai pasmerkti, o asmenys komunizmo vardu vykdę nusikaltimus žmonijai nubausti.

   Seimo narys Emanuelis Zingeris konferencijoje pažymėjo, kad penkios valstybės - Baltijos šalys, Suomija ir Lenkija, kurios 1918 metais, besiremdamos tuometinio JAV Prezidento V. Vilsono paskelbta tautų apsisprendimo teise, atstūmė bolševikinės Rusijos įtaką ir sukūrė savo sėkmingus modernių XX a. valstybių modelius. 

   E. Zingeris teigė, kad Lietuvos partizanai pokario metais iš esmės pakartojo 1918 metų savanorių kovas ginant Lietuvos nepriklausomybę nuo komunistinės okupacijos, o ryškiausias to siekio pavyzdys yra 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija, kurioje išreikštos Lietuvos partizanų provakarietiškos demokratinės nuostatos.

   Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentas Donald Trump lapkričio 7 dieną oficialiai paskelbė Nacionaline komunizmo aukų atminimo diena. Baltųjų Rūmų išplatintame JAV Prezidento pranešime teigiama, kad nuo totalitarinių komunistinių diktatūrų pasaulyje žuvo daugiau nei 100 milijonų žmonių.

   Komunizmo aukų memorialinis fondas Vašingtone veikia nuo 1994 metų. 2007 metų birželio 12 d. JAV sostinėje buvo atidengtas paminklas komunizmo aukoms atminti ir įamžinti.

   Naujienlaiškio prenumerata