*alt_site_homepage_image*
lt
en

Civilinė metrikacija

Civilinė metrikacija

Lietuvos Respublikos piliečiai privalo pranešti civilinės metrikacijos įstaigai apie užsienio valstybėse įregistruotus civilinės būklės aktus.

Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėse Amerikos Valstijose priima ir perduoda Vilniaus miesto Civilinės metrikacijos skyriui Lietuvos Respublikos piliečių prašymus įtraukti į apskaitą JAV įregistruotus civilinės būklės aktus (vaiko gimimą, santuokos sudarymą ar nutraukimą, mirtį), išduoda Lietuvos Respublikoje įregistruotų civilinės būklės aktų įrašus liudijančius išrašus.

Atkreipiame dėmesį, kad dėl pakartotinių civilinės metrikacijos aktų įrašus liudijančių išrašų išdavimo į Lietuvos konsulines įstaigas užsienyje gali kreiptis tik Lietuvos piliečiai. Visi kiti asmenys turi kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigas Lietuvoje.

Prašymai dėl užsienio valstybėje įregistruotų civilinės būklės aktų įtraukimo į apskaitą Lietuvoje pateikiami tiesiogiai, t. y. atvykus į ambasadą. Asmuo į konsulinę įstaigą gali kreiptis asmeniškai ar per atstovą (šiuo atveju turi būti pateikiamas atstovavimą patvirtinantis dokumentas ir atstovo asmens tapatybės dokumentas).

Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybei patvirtinti turi būti pateikiamas galiojantis Lietuvos Respublikos pasas arba asmens tapatybės kortelė.

Atkreipiame dėmesį, kad Civilinės metrikacijos įstaigoms prašymus įtraukti į apskaitą Lietuvoje užsienio valstybėje įregistruotus civilinės būklės aktus galite teikti ir tiesiogiai, registruotu paštu ar per kurjerį, taip pat internetu, prisijungę prie VĮ Registrų centro savitarnos svetainės. Siunčiant dokumentus registruotu paštu ar per kurjerį, jie turi būti siunčiami tiesiogiai civilinės metrikacijos įstaigai Lietuvoje (ne per ambasadą).

Svarbu. Į apskaitą įtraukiami tik tie civilinės būklės aktai, kurie užsienio valstybėse įregistruoti nepažeidžiant Lietuvos Respublikos įstatymų.

Užsienio valstybių institucijų išduoti dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą, legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys, Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos teisės aktai nenustato kitaip.

Už dokumentų dėl užsienio valstybėse įregistruotų civilinės būklės aktų įtraukimo į apskaitą, taip pat Lietuvos Respublikos piliečių prašymų pakeisti, papildyti, atkurti, anuliuoti civilinės būklės aktų įrašus priėmimą ir perdavimą, Lietuvos Respublikoje įregistruotų civilinės būklės aktų įrašus liudijančius išrašų imamas konsulinis mokestis, kuris mokamas banko kortele ambasadoje.

Užsienio valstybėje įregistruoto vaiko gimimo įtraukimas į apskaitą Lietuvoje

Kreipiantis dėl užsienio valstybėje įregistruoto vaiko, kurio abu arba vienas iš tėvų yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gimimo įtraukimo į apskaitą Lietuvoje, Lietuvos ambasadai Vašingtone pateikiami šie dokumentai:

  • vieno iš tėvų užpildytas nustatytos formos prašymas;
  • užsienio valstybės institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis gimimo įregistravimą (gimimo liudijimas, gimimo akto įrašo išrašas);
  • tėvų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai.

Užsienio valstybėje sudarytos santuokos įtraukimas į apskaitą Lietuvoje

Kreipiantis dėl užsienio valstybėje įregistruotos santuokos įtraukimo į apskaitą Lietuvoje, Lietuvos ambasadai Vašingtone pateikiami šie dokumentai:

  • nustatytos formos prašymas;
  • užsienio valstybės institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis santuokos įregistravimą (santuokos liudijimas, santuokos sudarymo įrašo išrašas);
  • sutuoktinių asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai;
  • ištuokos liudijimas, jei sutuoktinis (sutuoktiniai) anksčiau buvo sudaręs santuoką arba buvusio sutuoktinio mirties liudijimas, jeigu sutuoktinis yra našlys, kai šie duomenys nėra įtraukti į Lietuvos Gyventojų registrą.

Svarbu. Jeigu užsienio valstybės institucijos išduotame dokumente asmens pavardė po santuokos sudarymo nenurodyta, tai įtraukiant santuoką į apskaitą Lietuvoje įrašoma pavardė turėta iki santuokos sudarymo; tuo atveju,  jeigu sutuoktinis po santuokos sudarymo pageidauja turėti kito sutuoktinio pavardę, tai jis turi kreiptis (pildyti prašymą) dėl pavardės pakeitimo Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklių nustatyta tvarka

Užsienio valstybėje nutrauktos santuokos įtraukimas į apskaitą Lietuvoje

Kreipiantis dėl užsienio valstybėje nutrauktos santuokos įtraukimo į apskaitą Lietuvoje, Lietuvos ambasadai Vašingtone pateikiami šie dokumentai:

  • nustatytos formos prašymas;
  • užsienio valstybės institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis santuokos nutraukimo užsienio valstybėje procedūros užbaigimą (santuokos nutraukimo liudijimas arba teismo sprendimas dėl santuokos nutraukimo);
  • sutuoktinių asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai.

Svarbu. Jei Lietuvos Gyventojų registre nėra duomenų apie santuoką, kuri buvo nutraukta užsienio valstybėje, šios santuokos nutraukimas į apskaitą įtraukiamas tik po to, kai į apskaitą įtraukiama santuoka, kuri buvo nutraukta užsienio valstybėje.

Užsienyje mirusio asmens mirties įtraukimas į apskaitą Lietuvoje

Kreipiantis dėl užsienio valstybėje mirusio Lietuvos Respublikos piliečio ar užsieniečio, turinčio gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, mirties įtraukimo į apskaitą Lietuvoje, Lietuvos ambasadai Vašingtone pateikiami šie dokumentai:

  • nustatytos formos prašymas;
  • mirties įregistravimą užsienio valstybėje patvirtinantis dokumentas(mirties liudijimas, mirties akto įrašo išrašas).

Vardo ir pavardės keitimas

Keisti vardą ir (ar) pavardę keisti leidžiama 16 metų sulaukusiam Lietuvos Respublikos piliečiui. Kai keičiamas jaunesnio kaip 16 metų nepilnamečio vaiko vardas ir (ar) pavardė, jo vardu prašymą ir kitus dokumentus pateikia jo atstovas pagal įstatymą.

Pasirinktas vardas ir (ar) pavardė, į kurį keičiamas turimas vardas ir (ar) pavardė, turi atitikti pareiškėjo lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai, o kai keičiamas nepilnamečio vaiko vardas ir (ar) pavardė, – taip pat ir geriausiems vaiko interesams.

Rekomenduojame susipažinti su Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklėmis, o dėl sudėtingesnių vardo ir pavardės keitimo atvejų ir konsultuotis su Vilniaus miesto Civilinės metrikacijos skyriumi.

Kreipiantis dėl vardo ir (ar) pavardės pakeitimo, Lietuvos ambasadai Vašingtone pateikiami šie dokumentai:

  • nustatytos formos  prašymas (asmenims nuo 16 metųasmenims iki 16 metų; bendras tėvų (ar vieno iš jų) ir vaiko iki 16 metų);
  • asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai;
  • Papildomi dokumentai:
    • norint turėti tėvų, senelių, prosenelių ar kitų protėvių pavardę arba dvigubą pavardę, sudarytą iš tėvo ir motinos skirtingų pavardžių - civilinės būklės aktų įrašus liudijantys dokumentai, įrodantys, kad konkretus pareiškėjo protėvis turėjo jo pageidaujamą įgyti pavardę, jeigu šie duomenys nėra įtraukti į Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenų bazę;
    • norint turėti patėvio (pamotės), buvusio globėjo (buvusio ar esamo rūpintojo) pavardę - dokumentai, pagrindžiantys, kad konkretus asmuo yra pareiškėjo patėvis (pamotė), buvo globėjas (buvo ar yra rūpintojas), taip pat patėvio (pamotės) ar  globėjo (rūpintojo) laisvos formos rašytinis sutikimas dėl pareiškėjo pavardės pakeitimo;
    • pasikeitus pavardę užsienio valstybėje, kurioje nuolat gyvenama - dokumentai, pagrindžiantys, kad pareiškėjo vardas ir (ar) pavardė pakeisti užsienio valstybėje ir asmens nuolatinę gyvenamąją vietą JAV ar JAV pilietybę patvirtinantys dokumentai (pavyzdžiui, leidimas nuolat gyventi JAV, JAV pasas, įsigaliojęs JAV teismo sprendimas dėl pavardės keitimo ir pan.);
    • kai keičiamas jaunesnio kaip 16 metų vaiko vardas ir (ar) pavardė - papildomai turi būti pateikiamas kito iš turimų tėvų (išskyrus tėvų valdžios apribojimo atvejus) ir vyresnio nei 10 metų vaiko rašytinis sutikimas. Keičiant jaunesnio nei 16 metų amžiaus vaiko vardą papildomai turi būti pateikiamas laisvos formos rašytinis motyvuotas nepilnamečio vaiko tėvų ar vieno iš jų prašymas, kuriame būtų nurodyta, kodėl pageidaujama keisti vardą.

Prašymai